Archiwum roku szkolnego 2013/2014

 

II Lotnicze Warsztaty Młodzieżowe - Dęblin 2014

 

Wyższa  Szkoła Oficerska Sił Powietrznych

Zdjęcia z warsztatów lotniczych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W deszczu i słońcu na poligonie 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

             W dniach 2 - 3 czerwca uczniowie Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa przeszli intensywne czterdziestoośmiogodzinne szkolenie na poligonie 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Dzień pierwszy rozpoczęto szkoleniem, w zakres którego wchodziło zapoznanie z bronią używaną w Wojsku Polskim, sposobami jej użycia oraz rozkładania i składania. Uczniowie zapoznali się z technikami rzutu granatem z różnych pozycji, sposobami poruszania się w terenie z wyznaczaniem azymutu oraz przeszli intensywne szkolenie ogniowe na trenażerach strzeleckich "Cyklop", w czasie którego żołnierze korygowali błędy popełniane przez strzelających. Mimo intensywnego deszczu humory wszystkim dopisywały a żołnierze wykazywali się dużą cierpliwością w prezentowaniu poszczególnych jednostek broni oraz technik posługiwania się nią ubarwiając ćwiczenia praktyczne opowieściami o życiu i pracy w wojsku.

            Dzień drugi poligonu uczniowie spędzili na pasie taktycznym, gdzie zapoznali się z technikami poruszania się pododdziału na polu walki. Szkolenie rozpoczynało się od nauki poruszania się pododdziału i współdziałania z Bojowym Wozem Piechoty. Uczniowie sami musieli wykonać desant, rozwinąć oś natarcia. I tu największe emocje wzbudzał przejazd BWP na oś natarcia. Inne elementy, które uczniowie ćwiczyli i z którymi się zapoznali to kopanie okopów wraz z rozmieszczeniem poszczególnych jednostek broni znajdującej się w pododdziale oraz technikami ich maskowania. Poznali nowoczesne środki łączności stosowane na polu walki, zaprezentowano i omówiono im techniki udzielania pierwszej pomocy rannemu żołnierzowi i transportowania go po ogniem nieprzyjaciela. Odbyły się także ćwiczenia z zakładaniem OP1. Ostatnim elementem zaprezentowanym przez Oddział Rozpoznania Batalionu była zasadzka z użyciem środków pirotechnicznych. Uczniowie wykonywali następnie identyczną zasadzkę w swoich pododdziałach a środków pirotechnicznych używali żołnierze, aby uczniowie poczuli się jak na polu walki. Jak to określił jeden z żołnierzy "huk i dym też trzeba poczuć". Ćwiczenia poligonowe zakończyły się podsumowaniem oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

            Kolejna część ćwiczeń odbyła się w Ośrodku Sprawności Fizycznej, który mieści się na terenie Zamojskiego Batalionu i tu młodzież musiała się zmierzyć z własnymi słabościami i lękami. Pod okiem instruktorów uczyła się pokonywania poszczególnych elementów toru zarówno na wysokości, jak i pod ziemią. Niektórzy z nich spróbowali pokonać cały tor na czas. I tu trzeba przytoczyć powiedzenie jednego z uczniów po pokonaniu całego toru: "światło na końcu się wyłącza".

            Podsumowania całości szkolenia dokonano po mszy świętej, która odbyła się w Kościele Garnizonowym. W podsumowaniu wzięli udział płk Tadeusz Nastarowicz - Dowódca 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, dzięki któremu te ćwiczenia mogły dojść do skutku, Pan kapitan Daniel Gzik, który opiekował się grupą podczas zajęć poligonowych i w ośrodku sprawności fizycznej oraz dbał o logistykę przedsięwzięcia. Obecna była również Pani Teresa Biernat - Dyrektor Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

Zdjęcia z poligonu.

 

 

Film z poligonu.

 

 

 

Sukces uczniów klas mundurowych podczas

VII Zawodów Sportowo - Obronnych Szkół Średnich Województwa Lubelskiego "KRESY 2014"

W klasyfikacji generalnej żeńskiej w drużynie która zajęła miejsce I startowały, Serwatka Monika i Rak Aleksandra obie z klasy I. Wraz z drużyną zajęły również:

Miejsce I w klasyfikacji strzeleckiej z kbk AK LSS Czantoria. /335 pkt./

Miejsce II indywidualnie w klasyfikacji strzeleckiej z kbk AK LSS Czantoria: Serwatka Monika.

W klasyfikacji generalnej męskiej:

Miejsce III drużyna w składzie:

Moskal Rafał klasa II, Bańka Karol, Jargiło Rafał, Kaproń Marek, Bielak Patryk z klasy I

W klasyfikacji strzeleckiej z kbk AK LSS Czantoria drużyna zajęła miejsce III z wynikiem 374 pkt.

 

 

Normy czasowe do zaliczenia

w poszczególnych konkurencjach:

Ładowanie magazynka 30 nabojami

bardzo dobra ......... 55 sekund

dobra ........................55 sekund

dostateczny ............65 sekund

Rozładowanie magazynka

bardzo dobra .........40 sekund

dobra .......................45 sekund

dostateczny ...........50 sekund

Nakładania OP-1

bardzo dobry ........7 minut

dobry .......................8 minut

dostateczny ...........9 minut

niedostateczny .....powyżej 9 minut.

 

 

 

Podczas uroczystości aktywnie uczestniczyli

uczniowie klas mundurowych naszej Szkoły.

Zapraszamy do galerii fotograficznej dokumentującej ich

udział w święcie Niepodległości Polski.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Klasa I na strzelnicy kulowej:

 

 

W dniu 8 listopada 2013 roku na Strzelnicy kulowej ZP LOK w Bychawie klasa I odbyła pierwsze strzelania z broni kulowej.

Uczniowie  odbyli strzelania TOZ 17 i CZ 452 /otwarte przyrządy/

oraz SM-2 i Ural /zamknięte przyrządy/.

Trzy najlepsze rezultaty w strzelaniu z przyrządów otwartych:

 /TOZ 17 i CZ 452/

1. Dobrowolski Wiktor 45 pkt.

2. Bańka Karol             30 pkt.

3. Kaproń Marek          21 pkt.

Trzy najlepsze rezultaty w strzelaniu z przyrządów zamkniętych:

 /SM-2 i Ural/

1. Mazur Arkadiusz       58 pkt.

2. Dobrowolski Wiktor 50 pkt.

3. Bańka Karol              49 pkt.

Zdjęcia w galerii.

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Basen dla klas mundurowych

 

Klasa I - grupa 1 - poniedziałek godzina 1500 - 1600

Klasa II - grupa 1 - wtorek godzina 1430 - 1530

Klasa I - grupa 2 - środa godzina 1500 - 1600

Klasa II - grupa 2 - czwartek godzina 1400 - 1500

Instruktor Pan Damian Kańczukowski

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Klasa I mundurowa

zajęcia na strzelnicy

poniedziałek 800 - 845  grupa I - II

środa 800 - 845  grupa III - IV

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

MUNDUROWI Z ZESPOŁU SZKÓŁ
NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMÓW
W WARSZAWIE

W dniach od 16 do 20 września 2013 roku uczniowie Liceum Mundurowego pojechali na Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Tadeusz Konwicki – pisarz, scenarzysta i reżyser – podczas rozpoczynającego się w Warszawie IV Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, za całokształt twórczości uhonorowany został Platynową Szablą. Podczas festiwalu zaprezentowanych zostało ok. 70 filmów z 14 państw, m. in. z USA, Kanady, Kambodży, Iranu, Turcji i Niemiec.

Promocja historii za pomocą sztuki filmowej to główny cel Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, który rozpoczął się w poniedziałek w stolicy. Projekcje odbywały się w klubie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem oglądała filmy.

Filmy konkurowały o nagrodę główną – Złotą Szablę w kategoriach filmu fabularnego, dokumentalnego i wojskowego.

Dotyczyły rozmaitej tematyki, od średniowiecza, przez powstanie styczniowe i II wojnę światową, po konflikty zbrojne i operacje militarne po 1945 r. Pokazały także m. in. rozwój techniki wojskowej i rolę wojska w rozwiązywaniu zagrożeń współczesnego świata. Wyświetlone zostały także filmy poświęcone wybitnym postaciom m. in. ze świata kultury. Pokazano amerykański film dokumentalny „Pola Negri: życie jest snem w kinie” w reżyserii Mariusza Kotowskiego, opowiadający o polskiej aktorce Poli Negri, pierwszej z wielkich gwiazd europejskiego kina, która zrobiła karierę w Hollywood.

Przypomniana została także sylwetka Ireny Sendler, która jest główną bohaterką filmu dokumentalnego „Historia Ireny Sendler” w reżyserii Andrzeja Wolfa. Nie zabrakło także obrazów fabularnych, m. in. zrekonstruowanego cyfrowo „Pana Tadeusza” Ryszarda Ordyńskiego z 1928 r. oraz najnowszego filmu Janusza Zaorskiego „ Syberiada polska”. Projekcjom towarzyszyły rozmaite wydarzenia, m. in. koncerty, wystawy, spotkania z twórcami filmowymi. Młodzież uczestniczyła także w pikniku historycznym oraz debacie poświęconej produkcji i dystrybucji filmów o tematyce historycznej oraz wojskowej. Na zakończenie festiwalu, w sobotę (21 września), odbyła się uroczysta gala, na której zostały ogłoszone wyniki konkursowej rywalizacji.

Część pokazanych na festiwalu filmów zostanie udostępnionych do emisji w TVP Historia. Planowane jest również zorganizowanie projekcji nagrodzonych filmów na specjalnych pokazach w Gdyni, a także innych miastach.

Zwiedzając Warszawę szlakiem Prusa uczniowie poznali krótką historię losów Rzeckiego i Wokulskiego powołanych do życia w lekturze „Lalka”. Zwiedzili Uniwersytet Warszawski - bramę od Oboźnej. W Szkole Głównej (tak wówczas nazywała się uczelnia) studiował na wydz. matematyczno-fizycznym B. Prus. Na tym samym wydziale studiował Wokulski - również fascynat nauk ścisłych. Przechadzali się po Krakowskim Przedmieściu.

Krakowskie Przedmieście 7. Od maja 1878 r. w tym domu funkcjonował powieściowy nowy sklep galanteryjny Wokulskiego (firma „J. Mincel i S. Wokulski"). W bramie znajduje się tablica informacyjna o ŚCIEŻCE LITERACKIEJ „LALKA", a w podwórzu, przy wyjściu z bramy po lewej stronie widać miejsce po oficynie, w której ostatnie półtora roku swego życia spędził Rzecki.

STARE MIASTO zrobiło ogromne wrażenie na zwiedzających. Jest to historyczne centrum i najstarsza część miasta, a jednocześnie salon kulturalny stolicy. Założone w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami. Podczas drugiej wojny światowej zniszczone w 90%. Dzięki doskonałej odbudowie wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest tętniącym gwarem miejscem spacerów, pełnym galerii, kawiarni i restauracji.

Spacer uliczkami Starego i Nowego Miasta pozwala odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Nastrojowe zaułki Starego Miasta, skwery i przytulne kawiarenki tworzą niepowtarzalną atmosferę, a dwa historyczne place - Rynek Starego i Rynek Nowego Miasta - w sezonie letnim stają się sceną dla występów muzycznych i teatralnych oraz galerią pod gołym niebem. Uczniowie Liceum Mundurowego byli również na Akademii Wychowania Fizycznego, zwiedzili Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Belweder, Muzeum Wojska Polskiego ,a przy okazji zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Zgoda opiekunów prawnych

na wyjazd uczniów klas mundurowych do

Akademii Obrony Narodowej w dniach 16 - 21.09.2013 r.

/do pobrania/

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Zawody sportowo - obronne upamiętniające

"Bitwę na Porytowym Wzgórzu"

14 - 16.06.2013 Janów Lubelski

 

W klasyfikacji generalnej męskiej:

miejsce III drużyny w składzie:

Moskal Rafał, Grodecki Patryk, Ferraiuolo Krzysztof,

Fiut Marek, Gajur Grzegorz.

W klasyfikacji generalnej żeńskiej:

miejsce III drużyny w składzie:

Gumienik Monika, Tomczyk Aleksandra, Rachoń Magdalena, Michalczyk Magdalena, Skupińska Wioleta.

W klasyfikacji indywidualnej zawodów miejsce:

9. Gumienik Monika - 165 pkt.

13. Gajur Grzegorz - 155 pkt.

14. Ferraiuolo Krzysztof - 145 pkt.

16. Moskal Rafał  - 143 pkt.

20. Grodecki Patryk - 135 pkt.

24. Michalczyk Magdalena - 127 pkt.

29. Tomczyk Aleksandra - 110 pkt.

30. Skupińska Wioleta - 110 pkt.

34. Fiut Marek - 85 pkt.

39. Rachoń Magdalena - 71 pkt.

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

KLASA MUNDUROWA ZESPOŁU SZKÓŁ
NA  CZTERODNIOWYM BIWAKU AKADEMII OBRONY NARODOWEJ

 

17 maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczniowie Liceum Mundurowego im. W. Witosa wzięli udział w  apelu „Edukacja obronna” zorganizowanego przez Akademię Obrony Narodowej i Wojskową Akademię Techniczną.  Na  uroczystości  nie zabrakło  ministrów obrony i edukacji narodowej , którzy  wspierali  kształtowanie postaw obronnych  Polaków.

Apel na pl. marszałka Piłsudskiego w Warszawie był częścią czterodniowego biwaku, jaki od 16 maja dla uczniów klas o „profilu wojskowym” zorganizowała  Akademia Obrony Narodowej.  Przygotowany  został pod hasłem „Ślubuję Ci, Ojczyzno” Jego celem jest propagowanie wiedzy wojskowej, postaw proobronnych i patriotycznych w młodym pokoleniu, a zarazem łączy w sobie charakter edukacyjny, sportowo-rekreacyjny i patriotyczny.

Pomysłodawcą i inicjatorem  przedsięwzięcia  jest rektor-komendant Akademii Obronny Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek: - Przeżywamy wspaniałe chwile. Nie zdarzyło się jeszcze, aby na tym placu stanęło dwa tysiące uczniów w mundurach, a wraz z nimi społeczność akademicka, by wspólnie pokłonić się tym, którzy walczyli i walczą o obronność oraz bezpieczeństwo Polski, Europy i świata – powiedział gen. Pacek witając w swoim imieniu i rektora-komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Zygmunta Mierczyka oraz innych gości.

Nie zabrakło również  ministra obrony narodowej ,Tomasza  Siemoniaka - Serce rośnie, kiedy widzi się na tylu uczniów na placu tak ważnym dla każdego Polaka – powiedział  a  jednocześnie zachęcił młodzież do kontynuowania obranej drogi. - W klasach wojskowych można się uczyć na najlepszych wzorcach patriotyzmu, postaw obywatelskich, zdrowego stylu życia- dodała minister edukacji narodowej ,Krystyna Szumilas.

Szefowie obu resortów podziękowali uczniom, nauczycielom i organizatorom za zaangażowanie się w ideę edukacji obronnej.

Uroczystości, w której młodzież złożyła niecodzienne ślubowanie Ojczyźnie, towarzyszyło wręczenie kwiatów przedstawicielom organizacji kombatanckich i weteranów, skupiających m.in. powstańców warszawskich, inwalidów wojennych, kawalerów orderu Virtuti Militari, poszkodowanych na misjach poza granicami kraju oraz złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza – w ten sposób młode pokolenie wyraziło szacunek ofiarom wojen, żołnierzom wszystkich frontów II wojny światowej i bohaterom walk o niepodległą i wolną Polskę.

W ceremonii oprócz ministrów obrony i edukacji wzięli udział także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, instytucji i jednostek wojskowych. W gronie obecnych był m.in. dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Anatol Wojtan, dyrektorzy departamentów obu resortów, przedstawiciele duchowieństwa, władze wojskowych szkół wyższych.

Uroczystość zakończyła defilada złożona z Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pododdziałów klas mundurowych.

 Oprócz tak ważnych wydarzeń  przed Grobem Nieznanego Żołnierza w programie znalazło się szereg atrakcji: zwiedzanie Warszawy, pobyt w jednostce w Wesołej, pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, prezentacje filmów, cykl spotkań z „ciekawym człowiekiem”, imprezy sportowo-rekreacyjne, dyskoteka. Nie zabrakło też  oferty edukacyjnej wydziałów AON oraz wszystkich wojskowych uczelni wyższych.

Kulminację biwaku stanowiło  uroczyste ogniobranie, które odbyło się w sobotni wieczór na poligonie w Rembertowie ,które swoją obecnością zaszczycił  prezydent Bronisław Komorowski.-

 Dzisiaj potrzebny jest patriotyzm pracy, nauki i otwartości, który zbliża do siebie ludzi, ale i przypomina o gotowości do obrony Ojczyzny - powiedział 18 maja prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski do dwóch tysięcy uczniów - uczestników pierwszego w historii zlotu klas wojskowych.

Przybycie głowy państwa  młodzież uczciła pieśnią „Na przywitanie wszyscy razem”.

Prezydent okazał się człowiekiem z  ogromnym poczuciem  humoru a zarazem wielkim autorytetem.

Podczas spotkania w Rembertowie dominował śpiew. Ogniobranie  jest specyficznym obrzędem, którego kluczowy element stanowi ognisko. Jego rozpalenie jest sygnałem do przywołania pamięci o bohaterach i ważnych z historii wydarzeniach. Towarzyszące ogniobraniu śpiew i opowieści dają uczestnikom poczucie jedności, harmonii i wspólnoty.

Na zakończenie wspólnego śpiewania przy ognisku gen. Pacek zaprosił młodzież i prezydenta za rok, na kolejne spotkanie uczniów klas wojskowych. Prezydent nie pozostał dłużny i zaproponował przyjęcie w Belwederze najbardziej wyróżniających się klas całego tegorocznego zlotu. Ostatnim punktem programu było wręczenie zwierzchnikowi Sił Zbrojnych pamiątkowego ryngrafu AON „Człowiekowi Wielkiej Wiedzy, Honoru i Wspaniałego Serca”.

     Odbyły się również zawody sportowe.  Nasi uczniowie jak zwykle zaprezentowali wysoki poziom. Młodzież została podzielona wg kategorii ,,wioski sportowe''  I. Waleczni Wikingowie ,

II. Sprawni jak Żołnierze , III. Mundial Rembertów 2013.

            Uczeń naszej szkoły, klasy mundurowej Marek Fiut zdobył puchar za zajęcie 2. miejsca na 150 osób w wiosce Waleczni Wikingowie, a Dawid Jarzynka  i Grzegorz Gajur zajęli kolejno 8. i 9. miejsce w wiosce Sprawni jak Żołnierze . Na wyróżnienie  zasłużyli również Mateusz Gałka i Łukasz Flis w wiosce Mundial Rembertów 2013. Wszyscy otrzymali dyplomy. Młodzież dopingowali  mocno wychowawca i opiekun klasy mundurowej
mgr Radosław Szymański oraz mgr Grażyna Pęzioł.

      Biwak został zorganizowany w ramach programu partnerskiego  prowadzonego z placówkami kształcenia ponadgimnazjalnego. Tylko w początkowych miesiącach tego roku uczelnia podpisała porozumienia o współpracy z blisko dziesięcioma szkołami z całego kraju., w tym z Zespołem Szkół im. W. Witosa. W wyniku porozumień uczniowie szkół objętych patronatem mogą uczestniczyć w wykładach, warsztatach, seminariach i forach dyskusyjnych organizowanych przez AON, a pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni prowadzić zajęcia w szkołach. Ponadto kadra naukowa Akademii wesprze opracowanie programów nauczania w klasach o profilu mundurowym. Dodatkowo AON udostępni uczniom swoje zbiory biblioteczne w postaci możliwości skorzystania z czytelni. Również inicjatywą rektora, która w zamierzeniu ma propagować edukację obronną i kształtowanie postaw obronnych, jest umożliwienie cywilnym studentom AON zdobycie stopnia wojskowego podczas dodatkowych szkoleń.

Wydarzenie to  na pewno na długo pozostanie w pamięci ,a uczniowie klasy mundurowej   już odliczają dni do następnego biwaku...

                                                                                              Barbara Łukasik