Archiwum roku szkolnego 2015/2016

 

Wyjazd szkoleniowy do

3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego

w dniu 1 czerwca 2016 rok.

Część pierwsza zajęć szkoleniowych odbyła się na poligonie Wolica - Sitaniec pod kierunkiem żołnierzy 3 Zamojskiej Brygady Zmechanizowanej. Zajęcia obejmowały zarówno część teoretyczna jak i praktyczną. Kadeci zapoznawali się z z budowa Karabinka wz. 96 BERYL kaliber 5,56 mm. oraz  KM PK 7,62 mm. jednocześnie  każdy z nich musiał zaliczyć rozkładanie i składanie broni na czas.

Innym elementem szkolenia było strzelanie z LSS Czantoria i urządzeniu Cyklop gdzie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności. Pozostała część zajęć obejmowała zapoznanie się ze środkami łączności, obrony przeciwchemicznej, poruszania się w terenie oraz technikami rzutu granatem z różnych pozycji.

Część druga zajęć odbyła się w samej jednostce w Ośrodku Sprawności Fizycznej gdzie wszyscy kadeci pokonywali poszczególne elementy toru przeszkód pod czujnym okiem instruktorów. Po zapoznaniu się z techniką pokonywania przeszkód ci najodważniejsi pokonali tor w całości. 

 

 

Wyjazd szkoleniowy do

32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

 

25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej

 

GALERIA ZDJĘĆ:

 

Start F-16

 

Spotkanie z F- 16 i żołnierzami Kawalerii Powietrznej.

 

W ostatnim tygodniu kwietnia klasy mundurowe Zespołu Szkół wzięły udział w wyjeździe szkoleniowym, podczas którego w dniu pierwszym kadeci zapoznali się z działaniem i infrastrukturą 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku miejscem stacjonowania Eskadry Latających Smoków. Kadeci odwiedzili na lotnisku straż pożarną i zapoznali się z jej działaniem, hangar naprawy i przeglądów F-16 gdzie nasz przewodnik udzielił uczniom wszelkich informacji dotyczących tych samolotów, wierzę kontroli lotów jak również mogli się zapoznać z innymi statkami powietrznymi zgromadzonymi na lotnisku. Jednak największą atrakcją były starty myśliwców. Wrażenia są niesamowite i na pewno uczniowie będą je długo pamiętać. Dzień pierwszy zakończyli wizytą w „Planetarium” gdzie zapoznali się z układem gwiazdozbiorów na wiosennym niebie i „Manufakturze Łódzkiej”.

Dzień drugi rozpoczął się wizytą w Jednostce Wojskowej w Leźnicy Wielkiej gdzie stacjonuje 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. Żołnierze nie tylko zapoznali kadetów z historią jednostki, ale również ze sprzętem używanym przez tą jednostkę a także z całą infrastrukturą bazy. Największą atrakcją była możliwość zapoznania się z całą procedurą składania spadochronów oraz możliwość zobaczenia podczas treningu żołnierzy jednostek specjalnych w tunelu aerodynamicznym. Dla naszych kadetów specjalny pokaz latania w takim tunelu urządził jeden z instruktorów „szkolący najlepszych z najlepszych”. Po dwóch dniach tak intensywnych wrażeń powrót do domu, jednak zdobyta wiedza i wspaniałe wspomnienia pozostaną.

 

 

Szkolenie na poligonie 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

W dniu 2 kwietnia 2016 na poligonie 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego odbyło się szkolenie dla klas mundurowych, organizacji pozarządowych zajmujących się obronnością.

 

Klasa mundurowa na obozie narciarskim

 

PISZĄ O NAS

 

TRENING DLA ROZPOCZYNAJĄCYCH BIEGANIE

Poniżej prezentujemy trening polecany dla osób rozpoczynających przygodę z bieganiem.

 

"Klasy mundurowe na nartach".

Klasy mundurowe w ramach zajęć wychowania fizycznego uczą się kroku klasycznego i łyżwowego na nartach biegowych.

 

 „Za mundurem nie tylko panny sznurem”


Mundurówka na Dniu Otwartym w Zamojskiej Jednostce Wojskowej

Uczniowie Zespołu Szkół z klas mundurowych, tj. z klasy Ia i IIb, po raz kolejny wzięli udział w Dniach Otwartych organizowanych przez Zamojską Jednostkę Wojskową. Do zwiedzania udostępniono specjalistyczne pojazdy i uzbrojenia będące na wyposażeniu 3 Batalionu Zmechanizowanego, Kompanii Radiotechnicznej oraz Żandarmerii Wojskowej m.in. bojowy wóz piechoty, wóz zabezpieczenia technicznego, specjalistyczny sprzęt, broń i indywidualne wyposażenie żołnierzy.

Wielką atrakcją była możliwość zajęcia miejsca za kierownicą bojowego wozu piechoty, wejść do przedziału desantowego, karetek wojskowych a także obejrzeć dokładnie przeciwlotniczy samobieżny zestaw artyleryjsko-desantowy, samobieżną haubicę, naziemną stację rozpoznawania systemów radiolokacyjnych czy wozu pogotowia technicznego itp.

Uczniowie na specjalnym urządzeniu treningowo-szkoleniowym mogli odpalać i kierować przeciwpancernymi pociskami, co okazało się dużym wyzwaniem dla uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy samochodem, na którym uczniowie mogli porównać normalną jazdę z jazdą pod wpływem alkoholu. Chętni uczniowie mogli skorzystać z nauki strzelania na laserowych symulatorach strzeleń. Młodzież miała również możliwość obejrzenia obiektów sportowych, na których ćwiczą żołnierze, a także rozmowy z żołnierzami, którzy obecnie pełnią służbę zawodową i podpytania ich o specyfikę służby w wojsku - może któryś z uczniów dołączy do nich w najbliższej przyszłości?

Gorąca wojskowa grochówka i herbata na zakończenie zwiedzania koszar była strzałem w dziesiątkę, a jednocześnie rozgrzewką w chłodny, jesienny dzień. Z bagażem nowych doświadczeń i zdobytej wiedzy, uczniowie wraz z opiekunami - Płk. Bolesławem Gzikiem, nauczycielami Joanną Sajewską i Januszem Sulowskim bezpiecznie wrócili do domu.

Momoty Górne. W 76 rocznicę zakończenia działań obronnych żołnierzy Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Pamięć oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego z grupy pułkownika Zieleniewskiego - uczestników walk z Wehrmachtem i Armią Czerwoną, wziętych do sowieckiej niewoli w 1939 roku w rejonie Momot i Bukowej, uczczono w niedzielę, 27 września 2015 roku w Momotach Górnych.

          Przesłanie uroczystości, upamiętniających losy żołnierza Kampanii Wrześniowej 1939 roku, podkreślił patronat honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy.

            Tego dnia, podczas polowej mszy świętej polecano miłosiernemu Bogu ofiary drugiej wojny światowej, poległych i zamordowanych, zamęczonych na Golgocie Wschodu i Zachodu. Modlono się również o łaskę pokoju i zachowanie polskości. - Każdy z nas każdego dnia winien pamiętać, że jest Polakiem. Dzisiaj patriotyzm to miłość do Ojczyzny, to potrzeba dążenia do prawdy historycznej, to poczucie współodpowiedzialności za państwo i losy obywateli, to duma i szczęście, że żyjemy w wolnym kraju… - mówił podczas homilii ks. Krystian Musiał z parafii św. Jadwigi. - Współczesny patriotyzm to dbałość o rodzinę i polską mowę, to kultura narodowa, wiara, historia, czyli fundamenty narodu polskiego… - tłumaczył.

            Wydarzenia sprzed 76 lat w Momotach Górnych, pokazujące zaciętą walkę polskich żołnierzy z sowieckim najeźdźcą, zobrazowała mała rekonstrukcja historyczna w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim, przygotowana pod okiem Małgorzaty Pelczar, Agnieszki Widz i Radosława Szymańskiego - nauczycieli tejże szkoły.

            O tragicznych losach tysięcy polskich oficerów i żołnierzy mówiły też słowa jednej z pieśni katyńskich. - Na skraju pogardy, gdzie umarło słowo, leżą nasi bracia z przestrzeloną głową (…). W zbiorowej mogile, pod kłamstwem tyrana, naszego narodu nie zgojona rana. W krzyżach i pamięci grobowe milczenie, co woła do świata o ludzkie sumienie! - śpiewała młoda dziewczyna. 

            Lata przemijają, historia się toczy… . - Dzisiaj obserwujemy napływającą do Europy falę imigrantów. Czy wpuszczeni do naszego kraju ludzie uszanują naszą kulturę i religię? Czy nie tworzy się w ten sposób problem dla nas, dla naszych dzieci i naszych wnuków, którym będzie zagrażał panoszący się już w Europie Zachodniej i na Bałkanach islam? - pytał podczas wystąpienia Jerzy Bielecki - Starosta Janowski. - Dzisiaj nie bójmy się walczyć o świat wartości, w który wierzymy…, dzisiaj brońmy naszej narodowej tradycji, kultury i historii, i… pamiętajmy o poświęceniu i ofiarach tamtych lat - apelował Bielecki.

            Dalej, w kontekście wydarzeń historycznych, o obecnej sytuacji politycznej Polski, działaniach Rosji i Unii Europejskiej, próbach zakłamywania polskiej historii, ale i budującej postawie polskiej młodzieży mówiła Janina Sagatowska - Senator RP, oraz Jan Łopata - Poseł na Sejm RP i Marian Starownik - Wicewojewoda Lubelski.

            Jak co roku, rangę uroczystości podkreśliła obecność wojskowej asysty honorowej, wystawionej przez Wielonarodową Brygadę z Lublina pod dowództwem kapitana Piotra Kossaka. Asyście towarzyszyła orkiestra wojskowa z Lublina pod dowództwem tamburmajora młodszego chorążego Dominika Pytka.

            Ważną częścią obchodów - oprócz modlitwy i Apelu Poległych, był moment składania kwiatów przed pomnikiem, symbolizującym losy polskiego żołnierza z września 1939 roku. W patriotyczno - religijnych uroczystościach wzięli udział kombatanci, harcerze z Niska i ze Stalowej Woli, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, partii politycznych, urzędów oraz instytucji rządowych i samorządowych, m.in. radni wojewódzcy: Jan Frania i Piotr Rzetelski, radni powiatowi: Władysław Sowa (Przewodniczący Rady), Antoni Kulpa (wiceprzewodniczący), Bartosz Piech (Wicestarosta), Stanisław Mazur i Janusz Lewandowski oraz radni gminni: Kazimierz Małek - Przewodniczący Rady Gminy w Dzwoli, Ewa Janus - Przewodnicząca Rady Miasta i Ryszard Majkowski - radny z Janowa. W uroczystościach uczestniczył również Lucjusz Nadbereżny - Prezydent Stalowej Woli, Krzysztof Kołtyś - Burmistrz Janowa oraz Józef Zbytniewski - Wójt Godziszowa. Był też Dionizy Garbacz ze Stalowej Woli - historyk, regionalista, autor wielu książek historycznych, Stanisław Szymula (również ze Stalowej Woli), upamiętniający historię Armii Krajowej i Podziemia Niepodległościowego po zakończeniu II wojny światowej, oraz Mariusz Kowalik i Tadeusz Wojcieszyn z Niżańskiego Towarzystwa Numizmatycznego, interesujący się historią drugiej wojny światowej.

            Przypomnijmy, że 76 lat temu Janów Lubelski na kilka godzin odbito z rąk okupanta. Jednodniowe wyzwolenie 29 września 1939 roku to dla wielu mieszkańców Janowa ważna data. Nic więc dziwnego, że wielu z nich wywiesza flagi, okazując w ten sposób hołd bohaterom tamtych lat.

Tekst; foto: Alina Boś

 

„Zawsze lepiej być tu na ziemi i marzyć by być tam w powietrzu,
niż być tam i marzyć, żeby znaleźć się tutaj„

Z takimi marzeniami klasa I mundurowa Zespołu Szkół W. Witosa w Janowie Lubelskim udała się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na

„III. Młodzieżowe Warsztaty Lotnicze – Dęblin 2015”

W warsztatach udział wzięło 19 szkół średnich (220 uczestników). Celem powyższego przedsięwzięcia była popularyzacja wśród młodzieży polskiego lotnictwa wojskowego, służby w NSR oraz studiów w WSOSP i innych uczelniach wojskowych.

Otwarcia „III. Młodzieżowych Warsztatów Lotniczych – Dęblin 2015” dokonał Prorektor ds. wojskowych płk pil. dr Marek Bylinka. W trakcie dwudniowego pobytu młodzież zapoznała się z bazą dydaktyczno-naukową Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, warunkami rekrutacji na studia wojskowe i cywilne, uzyskała informacje o naborze i służbie w NSR a także o szkoleniu w AOSL i CAPTO.

W programie warsztatów znalazły się również spotkania z ciekawymi ludźmi związanymi z lotnictwem wojskowym, m.in. z pilotami z Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” : kpt. pil. Piotrem Berezińskim, kpt. pil. Przemysławem Ćwiklakiem oraz Wojciechem Romańczukiem, pilotem oblatywaczem z PZL Mielec. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się samoloty i śmigłowce, z którymi można było się zapoznać w hangarach znajdujących się przy płycie lotniska, a także w Muzeum Sił Powietrznych.

Wspólna kolacja oraz dyskoteka była czasem nawiązywania kontaktów oraz integracji uczestników Warsztatów Lotniczych.

W ramach warsztatów zorganizowano również zawody sportowe w konkurencjach: pływanie, strzelanie na symulatorze „Śnieżnik”, bieg na 100m, podciąganie na drążku. Dużym sukcesem może pochwalić się uczeń Piotr Zyśko, który zajął II miejsce w strzelaniu. Gratulujemy.

Na zakończenie warsztatów nastąpiło wręczenie wyróżnień dla zwycięzców poszczególnych konkurencji sportowych oraz podziękowania dla opiekunów grup.

Uroczystego zamknięcia „III. Młodzieżowych Warsztatów Lotniczych – Dęblin 2015” dokonał Rektor - Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr. hab. Jan Rajchel.