Archiwum roku szkolnego 2016/2017
Koniec roku szkolnego i mamy sukces.
Trzy uczennice klasy mundurowej zapracowały na świadectwo z wyróżnieniem.
Gratulujemy Oktawii Podpora, Magdalenie Gzik, Patrycji Baran uzyskanych wyników.
Piszą o nas:
„Młodzież Zapobiega Pożarom”
I ZLOT PAMIĘCI:
Zaślubiny Polski z morzem – generał Józef Haller
Dnia 10 lutego 2017 r. w 97 rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem odbył się I Zlot Pamięci: Zaślubiny Polski z morzem – generał Józef Haller.
W przedsięwzięciu uczestniczyło 120 uczniów klas mundurowych z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i dolnośląskiego. I w tym miejscu dziękujemy za wyróżnienie oraz zaproszenie naszej szkoły do udziału w tak wspaniałej uroczystości.
Zgodnie z założeniami, uczestnicy Zlotu swoją wizytę nad morzem rozpoczęli od udziału w uroczystościach upamiętniających powrót naszego kraju na morskie rubieże Bałtyku, które odbyły się w Pucku. Delegacja młodzieży złożyła wieniec pod pomnikiem generała Józefa Hallera. W delegacji znalazł się uczeń naszej szkoły Karol Majewski. Następnie uczestnicy zlotu przejechali do Portu Wojennego w Gdyni, gdzie zapoznano ich z historią i tradycjami oraz zadaniami Związku Taktycznego Marynarki Wojennej oraz Gdyńskiej Komendy Portu Wojennego. Młodzieży zaprezentowano wybrane okręty i sprzęt, a także sale tradycji 3. Flotylli Okrętów i KPW Gdynia.
Marynarze zapoznali naszych uczniów z uzbrojeniem i wyposażeniem m.in. ORP Grom, ORP Kaszub i ORP Lech, a także okrętów podwodnych typu Kobben. Zlot był również doskonałą okazją do pozyskania informacji na temat wymagań i kwalifikacji, jakie są konieczne do realizacji wybranej drogi kariery wojskowej oraz poznania charakteru służby w morskim rodzaju sił zbrojnych.
Jest to dla nas zaszczyt móc stanąć na okręcie podwodnym, wejść do środka i zapoznać się ze służbą na takim okręcie – tak mówili nasi uczniowie po uroczystościach. Jest to dla nich ogromne przeżycie bo któż inny może zwiedzić okręt podwodny Marynarki Wojennej w czynnej służbie. Raczej nie ma zbyt dużo ludzi którzy tego doświadczyli.
Święto Niepodległości Polski - uczczone strzelająco
W dniu 10 listopada na strzelnicy kulowej w Stalowej Woli odbyły się zawody strzeleckie dla młodzieży, które zorganizowano z okazji Święta Niepodległości Polski. W zawodach wzięło udział 32 młodych ludzi z terenu Powiatu Janowskiego, dla większości z nich było to pierwsze spotkanie z bronią palną. Był, więc to przyczynek do nauki i oczywiście doskonalenia zdobytych umiejętności oraz przekazania patriotycznych wartości związanych z tym świętem. Młodzież miała możliwość strzelania z SM-2, Glocka oraz Glauberyta. Klasyfikację prowadzono w poszczególnych rodzajach broni oraz w trójboju strzeleckim i tak w klasyfikacji strzelania z karabinu SM-2 w kategorii kobiet miejsce trzecie zdobyła Robak Patrycja 73 pkt., miejsce drugie Kulpa Karolina 76 pkt. a miejsce pierwsze Bielak Gabriela 82 pkt.. W klasyfikacji męskiej miejsce trzecie zdobył Gałus Kamil 73 pkt., miejsce drugie Jakubiec Jarosław 75 pkt. i miejsce pierwsze Janiec Arkadiusz 84 pkt.. W tym rodzaju broni pojawiło się parę ciekawych wyników w śród tych którzy strzelali po raz pierwszy, trzeba tu wyróżnić Magdalenę Gzik 67 pkt. i Piotra Zyśko 64 pkt. Strzelanie z Glocka było chyba najbardziej wyczekiwanym ze strzelań szczególnie przez tych którzy już mieli odczynienia z bronią i oczywiście przez chłopców. W kategorii żeńskiej miejsce trzecie zdobyła Kulpa Karolina 40 pkt., miejsce drugie Robak Patrycja 42 pkt. i miejsce pierwsze Bielak Gabriela 42 pkt.. W kategorii męskiej miejsce trzecie zdobył Głód Jakub 40 pkt., miejsce drugie Pudło Sebastian 41 pkt. i miejsce pierwsze Janiec Arkadiusz 47 pkt.
W ostatniej z kategorii, czyli strzelaniu z pistoletu maszynowego PM-84 Glauberyt w klasyfikacji żeńskiej miejsce trzecie zajęła Kulpa Karolina 21 pkt., miejsce drugie Wereska Agnieszka 41 pkt. i miejsce pierwsze Robak Patrycja 43 pkt.. W klasyfikacji męskiej miejsce trzecie Zioło Kamil 43 pkt., miejsce drugie Głód Jakub 44 pkt. i miejsce pierwsze Janiec Arkadiusz 50 pkt.
Podsumowując wszystkie strzelania w klasyfikacji kobiet wygrała Robak Patrycja uzyskując 158 pkt., miejsce drugie zajęła Kulpa Karolina z wynikiem 137 pkt. oraz miejsce trzecie Bielak Gabriela z rezultatem 136 pkt. W trójboju strzeleckim w kategorii męskiej wygrał z wynikiem 181 pkt. Janiec Arkadiusz, na miejscu drugim uplasował się Gałus Kamil z rezultatem 147 pkt. a na miejscu trzecim uplasował się Jakubiec Jarosław z wynikiem 141 pkt.
Zadanie realizowało Szkolne Koło LOK działające przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim a zostało sfinansowane ze środków Powiatu Janowskiego. Chętnych, którzy chcą poznać szczegółowa klasyfikację oraz zdjęcia z zawodów zapraszamy na stronę internetową Szkolnego Koła LOK www.szkolne-kolo-lok.za.pl.
Mundurowi na spotkaniu z Ministrem Obrony Narodowej w Lublinie
7 października uczniowie I Klasy Mundurowej Zespołu Szkół wraz z opiekunami wzięli udział w Dniach Otwartych w batalionie Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Szkoła w ramach podpisanego porozumienia uczestniczy w zajęciach mających na celu potrzebę wspólnego działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem wzmacniania etosu żołnierskiego.
Tego dnia młodzież uczestniczyła w uroczystej mszy polowej z okazji święta jednostki. Zapoznała się ze specyfiką jej funkcjonowania. Batalion dowodzenia Wielonarodowej Brygady powstał z dniem 1 lipca 2011 r.
Do zadań batalionu należy utrzymanie wysokiego poziomu zdolności do rozwijania i zabezpieczania funkcjonowania SD oraz zapewnienie niezawodnej i ciągłej łączności w zaplanowanych relacjach podczas ćwiczeń poligonowych, udziału w ćwiczeniach dowódczo - sztabowych i sztabowych. Mundurowi mieli okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, umundurowaniem oraz uczestniczyć w niebywałej uroczystości przekazania dowództwa jednostki przez samego A. Macierewicza.
Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz przyjechał z tej okazji do Lublina. Wprowadził w piątek nowego dowódcę Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Pułkownika Roberta Kasperczuka zastąpi od 20 października płk Zenon Brzuszko. Była to bardzo podniosła chwila, którą mogli przeżyć nasi, być może, przyszli wojskowi. –Ta jednostka jest niezwykle ważna z punktu widzenia współdziałania trzech narodów – Polski, Litwy i Ukrainy” - powiedział minister.
Podczas uroczystości minister obrony oraz najbardziej zasłużeni dla żołnierze zostali odznaczeni honorowymi odznakami batalionu. Po tej części oficjalnej pluton reprezentacyjny batalionu dał pokaz musztry paradnej, co szczególnie przypadło do gustu dzieciom i młodzieży. Wszyscy byli pod wrażeniem.
Na koniec wszyscy mogli posmakować tradycyjnej wojskowej grochówki a mundurowi już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.
Dzień Otwarty Koszar 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu
19 września br. w godzinach od 9.00 do 14.00 klasy mundurowe wraz z opiekunami Zespołu Szkół wzięły udział w Dniach Otwartych Koszar 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Ich opiekunami byli: płk B. Gzik, mgr R. Szymański, mgr J. Sajewska oraz mgr B Łukasik. Program był niezwykle interesujący dla młodych adeptów wojskowości. Pokaz walki wręcz, pokaz uzbrojenia, czy też wozów bojowych – to tylko część z atrakcji Dnia Otwartego Koszar, jaki dziś zafundowali zamojscy żołnierze.
3 Batalion Zmechanizowany oraz 32 Wojskowy Obszar Gospodarczy zaprezentowały przybyłym drużynowy pokaz pokonywania Ośrodka Sprawności Fizycznej, musztrę paradną, pokaz szkolenia taktycznego z użyciem wozów bojowych, pokaz sprzętu i uzbrojenia żołnierzy 3 Batalionu Zmechanizowanego oraz 32 WOG w Zamościu, 8 kompanii rozpoznania radioelektronicznego oraz Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie.
Oprócz nas do godziny 9 zgłosiło się do jednostki ponad 1200 osób. Były tam również dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, osoby prywatne, byli wojskowi, rodziny, które postanowiły ten dzień spędzić z nami.
Nasi uczniowie nie kryli zainteresowania i zadowolenia- mogli zajrzeć w każdy "zakątek" sprzętu wojskowego, brać udział pokazie dynamicznym z udziałem czołgów i wozów bojowych oraz usłyszeć odgłosy prawdziwych strzałów. Później podziwialiśmy musztrę paradną w wykonaniu zamojskich żołnierzy. Najciekawszym zajęciem było strzelanie z wykorzystaniem symulatorów laserowych a najbardziej obleganym sprzętem wojskowym był sprowadzony z Warszawy polski czołg PT 91 Twardy.
Nasze dziewczęta mogły opowiedzieć również innym o swojej przygodzie z wojskiem, która zaczęła się w I klasie Liceum Mundurowego podczas wywiadu udzielonego RADIU ESKA. To podczas zajęć teoretycznych i praktycznych w szkole mogą pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie.
Aby wszyscy byli usatysfakcjonowani, zostali poczęstowani typową żołnierską grochówką i ciepłą herbatą.
XXII Mistrzostwa Sportowo – Obronne Stowarzyszeń Młodzieżowych o Puchar Ministra Obrony Narodowej
W miesiącu sierpniu odbyły się w Lublińcu XXII Mistrzostwa Sportowo – Obronne Stowarzyszeń Młodzieżowych o Puchar Ministra Obrony Narodowej które organizowała Fundacja Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych SZTURMAN oraz Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Do zawodów zgłosiło się 22 zespoły w tym dwie drużyny reprezentujące Siły Powietrzne Królestwa Szwecji.
Nasi Kadeci zajęli następujące miejsca:
Miejsce III w klasyfikacji otwartej i generalnej męskiej
Starszy Kadet Jakubiec Jarosław
Starszy Kadet Daniel Bartłomiej
Starszy Kadet Krawczyk Piotr
Kadet Kapusta Cezary
Miejsce III w klasyfikacji żeńskiej
Starszy Kadet Serwatka Monika
Starszy Kadet Rak Aleksandra
Gratulujemy umiejętności i zdobytego miejsca.