Witamy na stronie klas mundurowych

 

WYNIKI TESTU SPRAWNOŚCIOWEGO DLA KANDYDATÓW DO KLAS MUNDUROWYCH

 

 

W dniu 28 czerwca 2023 r. przeprowadzono test sprawnościowy dla kandydatów do klas mundurowych w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa:

W poszczególnych próbach najlepsze wyniki uzyskali:

Bieg na dystansie 30 m.

Lewczyk Oliwia

Serwatka Karol

Skok w dal.

Bużewicz Julia

Zygmunt Mateusz

Bieg wahadłowy 10 x 5 m.

Lewczyk Oliwia

Serwatka Karol

BEEP test

Sadowska Aleksandra

Uzar Oskar

Plank

Wnuk Anna

Pituch Przemysław

Podciąganie na drążku

Wnuk Anna

Serwatka Karol

 

Poniżej średnia ocena wszystkich uczestników testu.

Gratulujemy.

 

 

GRUPA 1

Numer zdającego 

Nazwisko i imię

ŚREDNIA OCENA

1

Abramek Klaudia

4

2

Buczyńska Wiktoria

4

3

Bużewicz Julia

5

4

Jaskowska Magdalena

4

5

Jaworska Aleksandra

3

7

Lewczyk Oliwia

5

8

Lisicka Klaudia

4

 

GRUPA 2

 Numer zdającego 

Nazwisko i imię

ŚREDNIA OCENA

12

Palikot Julia Edyta

4

13

Pastucha Ewelina

4

14

Pastuszak Kamila

4

15

Sadowska Aleksandra

5

16

Skubik Amelia

5

17

Sokół Wiktoria

4

18

Staszowska Paulina

5

20

Wieleba Maja

4

 

Grupa 3

 Numer zdającego 

Nazwisko i imię

ŚREDNIA OCENA

21

Wnuk Anna

5

22

Wojtan Żaneta

3

23

Zegan Magdalena

3

24

Blacha Kacper

3

25

Czajka Mateusz

4

26

Flis Maciej

4

27

Gałus Bartłomiej

4

28

Gałus Kacper

4

29

Gzik Sebastian

3

30

Klenak Jakub

3

 

GRUPA  4

  Numer zdającego 

Nazwisko i imię

ŚREDNIA OCENA

32

Kulpa Sylwester

5

33

Kuśmierz Mateusz

5

34

Ligaj Patryk

3

35

Łoszak Kacper

4

36

Mirosław Kacper

5

37

Orzeł Bartosz

4

38

Piszczek Wiktor

4

39

Pituch Kamil

4

40

Pituch Przemysław

4

 

GRUPA 5

Numer zdającego  

Nazwisko i imię

ŚREDNIA OCENA

41

Rapa Daniel

4

42

Rzepecki Dawid

4

43

Sawicki Maciej

4

44

Serwatka Karol

6

45

Uzar Oskar

5

46

Wieleba Kacper

4

47

Zygmunt Mateusz

5

48

Flis Mateusz

4

49

Rząd Gabriel

3

 

 

TEST SPRAWNOŚCIOWY

DO KLASY MUNDUROWEJ.

 

W  dniu 28 czerwca 2023 roku o godzinie 900 na Hali sportowej w Zespole Szkół odbędzie się test sprawnościowy dla kandydatów do klasy pierwszej mundurowej.

Kandydaci w dniu testu powinni posiadać:

  1. Zgodę rodziców.

  2. Zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia.

  3. Wymagany ubiór: Koszulka, spodenki i bezwzględnie zmienne obuwie.

Poniżej opisane poszczególne próby sprawnościowe.

 

BIEG NA 30 M (SZYBKOŚĆ)

Szybkość jest jedną z podstawowych zdolności motorycznych, w znacznej mierze wyznaczającą poziom potencjału ruchowego i przygotowania specjalnego sportowca. Cecha ta w dużej mierze uwarunkowana jest genetycznie.
Badany rozpoczyna próbę w pozycji startowej wysokiej. Stopa nogi wykrocznej powinna znajdować się przed samą linią, nogi lekko zgięte w kolanach i biodrach, ciało nieznacznie wychylone do przodu.

ü  Po komendzie start, uczeń tak szybko jak potrafi biegnie linii mety.

ü  Próbę wykonuje się dwa razy. Jej wynikiem jest lepszy z dwóch zanotowanych czasów zapisywany z dokładnością do setnej części sekundy, tak jak jest wyświetlany na ekranie stopera.

 

SKOK W DAL Z MIEJSCA (SKOCZNOŚĆ)

Skoczność jest to chwilowa zdolność pokonywania masy ciała, w celu przeniesienia go jak najdalej lub jak najwyżej.

 

ü  Na sali gimnastycznej wytyczone są linie odmierzające długość skoku.

ü  Badany staje przed linią odbicia w małym rozkroku z ustawionymi równolegle stopami. Następnie pochyla tułów, ugina nogi w kolanach z równoczesnym zamachem obu kończyn górnych dołem w tył, po czym wykonuje wymach rąk w przód z równoczesnym energicznym odbiciem obunóż. Skacze najdalej jak potrafi.

ü  W czasie wykonywania próby należy zwrócić uwagę na poprawność ustawienia stóp. W żadnej fazie odbicia, nie powinny one przekraczać wytyczonej linii. W przypadku, gdy po wylądowaniu uczeń podeprze się z tyłu rękoma lub upadnie w tył, powtarza próbę.

ü  Poprawnie wykonany skok mierzymy od wyznaczonej linii odbicia do najbliższego śladu pozostawionego przez pięty skaczącego.

ü  Badany wykonuje kolejno dwa skoki, z których rejestruje się lepszy, z dokładnością do 1 cm.

 

BIEG WAHADŁOWY 10 X 5M

ü  Stanowisko pomiarowe wyznaczają dwie równoległe jednometrowe linie wytyczone na twardym, równym podłożu, oddalone od siebie o 5 m. Odległość 5 metrów odmierzamy między ich zewnętrznymi krawędziami.

ü  Dodatkowo można oznaczyć trasę przy pomocy pachołków postawionych na końcach linii.

ü  Dla szybszego przeprowadzenia próby można przygotować dwa równolegle obok siebie ustawione tory. Wtedy dwóch badanych startuje równocześnie.

ü  Badany rozpoczyna próbę w pozycji startowej wysokiej. Stopa nogi wykrocznej powinna znajdować się przed samą linią, nogi lekko zgięte w kolanach i biodrach, ciało nieznacznie wychylone do przodu.

ü  Po komendzie start, uczeń tak szybko jak potrafi biegnie do drugiej linii, wykonuje nawrót i wraca na linię startu. Przy każdym nawrocie, obydwie stopy muszą znaleźć się za linią.

ü  Taki podwójny kurs badany wykonuje pięć razy. W czasie zmiany kierunku biegu nie wolno dotykać rękami podłoża.

ü  Próbę wykonuje się dwa razy. Jej wynikiem jest lepszy z dwóch zanotowanych czasów zapisywany z dokładnością do setnej części sekundy, tak jak jest wyświetlany na ekranie stopera.

 

BEEP TEST (WYTRZYMAŁOŚĆ)

Wytrzymałość, czyli zdolność do wykonywania długotrwałych wysiłków fizycznych o określonej intensywności bez objawów wyczerpania. Zależy od układu krążenia, oddychania oraz termoregulacji. Dodatkowo wiąże się ściśle z cechami psychicznymi, takimi jak motywacja czy silna wola.

ü  Do przeprowadzenia próby niezbędny jest dokładnie wymierzony na sali gimnastycznej lub boisku sportowym dystans 20 m, oznaczony dwoma równoległymi liniami.

ü  Pośrodku między nimi umieszczamy w kilkumetrowych odstępach pachołki lub grzybki. Przy pomocy grzybków warto jest też wyznaczyć od trzech do pięciu torów do biegania. Ułatwiają one zwłaszcza młodszym dzieciom poprawne wykonanie próby.

ü  Do wykonania próby potrzebny ustawiony jest sprzęt nagłaśniający. Należy wykorzystać poniższe nagranie:  .

ü  Dzieci przystępując do próby ustawiają się w szeregu na jednej z linii.

ü  Uczniowie poruszają się takim tempem by w chwili, gdy rozbrzmiewa sygnał zmiany kierunku ruchu stawiali nogę na linii, wykonywali nawrót i biegli z powrotem.

ü  Nauczyciel  może biec ze swoimi uczniami tak długo, jak długo nie przyswoją oni sobie tempa biegania. Im młodsze dzieci tym dłużej należy im towarzyszyć podczas wykonywania próby.

ü  Uczniowie tak długo uczestniczą w próbie jak długo potrafią utrzymać podawane z głośników tempo biegu. Gdy uznają, że nie są w stanie biec dostatecznie szybko – kończą próbę.

ü  Każdy uczeń powinien zapamiętać lub zanotować liczbę pokonanych długości, a następnie nauczyciel wprowadza ją do systemu.

Wynikiem jest liczba przebiegniętych 20-metrowych odcinków, które badany był w stanie przebiec utrzymując dedykowane tempo biegu.

 

PLANK – DESKA

ü  Przygotowując stanowisko do wykonania próby planka układamy jeden obok drugiego maksymalnie od sześciu do ośmiu twardych, cienkich materacy lub karimat.

ü  Układamy je tak, by każdy z ćwiczących miał odpowiednią ilość miejsca do wykonania ćwiczenia.

ü  Uczniowie wykonują na materacach leżenie przodem. Leżą w jednym kierunku, opierając czoła na podłożu. Maksymalnie zgięte w łokciach ramiona są przywiedzione do tułowia a dłonie oparte o podłoże po bokach głowy. Palce stóp wyprostowane.

ü  Gdy wszyscy ćwiczący są przygotowani do wykonania próby nauczyciel podaje komendę rozpoczęcia ćwiczenia i uruchamia stoper.

ü  Całe ciało każdego badanego, od stawów skokowych po środek głowy powinno być wyprostowane, tworzyć linię prostą. W tej pozycji badani, nie unosząc ani nie opuszczając pośladków, starają się wytrzymać jak najdłużej.

ü  W czasie próby nie zmienia się położenia ciała, nie wykonuje się żadnych ruchów, np. opuszcza głowy. Jeśli badany potrafi po sygnale nauczyciela skorygować położenie swojego ciała należy próbę kontynuować, jeśli nie, np. opuszczonych bioder nie potrafi przywrócić do poprawnej pozycji lub permanentnie opuszcza głowę, próbę należy zakończyć.

 

Podciąganie na drążku próba siły rąk i barków:
Chłopcy:

Z przystawionego krzesła badany przechodzi do zwisu nachwytem. Ręce znajdują się na szerokości barków. Na sygnał "start" testowany ugina ręce podciągając się na wysokość podbródka, po czym bez chwili odpoczynku przechodzi do zwisu prostego. Ćwiczenie powtarza się aż do chwili zmęczenia.
Dziewczęta:

Z przestawionego krzesła badany przechodzi do zwisu nachwytem o ramionach ugiętych. Dłonie winny znajdować się na szerokości barkowa Na sygnał "start" zaczyna się próba zwisu i trwa aż do zmęczenia. Podbródek w czasie trwania testu winien znajdować się wyraźnie nad drążkiem.

 

 

„Zawody strzeleckie podczas Bezpiecznej Majówki”

 

W dniu 26 maja 2023 r. w Zespole Szkół odbyły się zawody strzeleckie dla uczniów szkół Podstawowych z okazji projektu prowadzonego w naszej szkole "Bezpieczna Majówka".

Zawody przeprowadzono w dwóch konkurencjach Kpn i Ppn na strzelnicy pneumatycznej. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali kadeci klasy I Oddziału Przygotowania Wojskowego.

Klasyfikacja końcowa w dwuboju strzeleckim:

 

Miejsce Nazwisko i imię Szkoła Pkt
1 Pastucha Ewelina Blinów 68
2 Wojtan Maciej Biała 51
3 Sawicki Maciej Janów Lub. 48
4 Zdybel Wojciecj Chrzanów 40
5 Zyśko Paweł Zdziłowice 33
6 Kiszka Tomasz Janów Lub. 31
7 Lewczyk Oliwia Dzwola 22
8 Żołynia Robert Chrzanów 15
9 Sobutka Kuba Zdziłowice 6
10 Gaj Wojciech Chrzanów 5

 

 

„Dzień Kadeta”

W dniu 12 maja odbyły się w Lublinie Uroczyste Wojewódzkie Obchody „Dnia Kadeta”. W uroczystościach wzięło udział około 400 kadetów z terenu całego województwa. W obchodach udział wzięli m.in. Szef Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji gen. bryg. Mirosław Bryś, wojewoda lubelski Lech Sprawka, Szef OZ CWCR w Lublinie Jerzy Flis, wicemarszałkowie województwa lubelskiego Michał Mulawa i Zbigniew Wojciechowski.

Kadeci mogli także zwiedzić targi MilitariaProArma 2023.

 

 

 

 

Dzień poligonowy klasy I LO z Zespołu Szkół im. W. Witosa.

 

W dniu dzisiejszym pod kierunkiem żołnierzy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej kadeci klasy I OPW  uczyli się i doskonalili swoje umiejętności z zakresu taktyki takie jak,

przygotowanie żołnierza do działania na polu walki oraz techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych.

Szczegółowy zakres zajęć obejmował:

- przygotowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego i wyposażenia do działania na polu walki

- podstawowe sygnały dowodzenia

- przemieszczanie się żołnierza po polu walki

- techniki pokonywania terenu (indywidualnie i w zespole dwuosobowym)

- zajmowanie stanowisk ogniowych

- sposoby trzymania broni (położenie niskie i wysokie)

- techniki pokonywania przeszkód terenowych

Podsumowując zajęcia instruktorzy ocenili kadetów na ocenę bardzo dobrą, specjalne wyróżnienie otrzymała Kadet Pastucha Kinga za posiadaną wiedzę.

 

 

AKCJA CHARYTATYWNA

 

Dzisiaj, tj.31.01.2023 uczeń klasy 3 Liceum Mundurowego ,Bartek Breś , zorganizował w hali gimnastycznej akcję dla potrzebującego Frania. Bartek nie dość ,że udziela się w różnych szkolnych przedsięwzięciach, bierze czynny udział w Szkolnym Kole Wolontariatu, to na dodatek ma ogromne serce i pomaga innym.

Rozpoczął w Zespole Szkół challenge ,w którym uczniowie klasy mundurowej ,,pompowali" po to, by pomóc Frankowi wrócić do zdrowia. Chętni wykonali 10 pompek i wrzucili pieniądze do puszki . Oprócz wykonania 10 pompek , należy nagrać film z tego przedsięwzięcia. Jeżeli nominowani nie wykonają zadania wpłacają na konto zbiórki 10 zł, a jeśli wykonają, to wpłacają 5 zł. Czas na wykonanie zadania to 48h. Minimalna liczba osób do wykonania zadania=15 https://www.siepomaga.pl/franek Zachęcamy do wzięcia udziału w tej wspaniałej akcji!

 

ZOBACZ RELACJĘ

 

Do wykonania zadania nominujemy :

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim

Powiatową Komendę Policji w Janowie Lubelskim (Policja Lubelska)

Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza

 

TRENUJ Z WOJSKIEM W FERIE

Relacja TVP 3 Lublin

 

 

ZDARZENIA, MAGAZYN REPORTERÓW: 26 STYCZNIA 2023

 

 

TRENUJ Z WOJSKIEM W FERIE

W dniu 21 stycznia kadeci klas mundurowych Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa przy typowo taktycznej pogodzie: śnieg, deszcz i błoto, wzięli udział w dniu szkoleniowym. Zajęcia odbyły się w 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej pod nazwą "Trenuj z wojskiem". W zajeciach uczestniczyli nie tylko kadeci klas mundurowych, ale mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy chcieli poznać specyfikę służby wojskowej. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikat, cześć z nich otrzymała także dodatkowe wyróżnienia za zaangażowanie w zajęcia. Wśród nich znaleźli się nasi kadeci: Kiszka Aneta, Gołoś Konrad, Jakubiec Kamila.

Dodatkowe informacje oraz galerie zdjęć można znaleźć również na stronach:

19 Lubelska Brygada Zmechanizowana

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Lublinie

 

 

UROCZYSTE PRZYRZECZENIE UCZNIÓW KLASY MUNDUROWEJ

Zawód żołnierza w swoją specyfikę ma wpisaną zaszczytną, honorową służbę wartości nadrzędnej, jaką jest ojczyzna. Etos służby mundurowej ma bogatą tradycję. Żołnierz musi mieć poczucie obowiązku, być osobą zdyscyplinowaną, o wysokim morale i stałej gotowości do wykonania powierzonych mu powinności. 12 stycznia uczniowie pierwszej klasy mundurowej złożyli na sztandar szkoły uroczystą przysięgę, w której zobowiązali się m. in. do służby społeczności szkolnej, przestrzegania zasad etyki mundurowej, prawa i dyscypliny służbowej. Wszyscy, którzy przybyli na uroczystość, mieli okazję podziwiać elementy efektownej musztry oraz okazałego ceremoniału wojskowego. Przyrzeczenie zostało złożone w obecności starszych kolegów z klas mundurowych, Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Wydarzenie uświetnili: Starosta Janowski Artur Pizoń, płk Jerzy Flis Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, mjr Tomasz Górski - zastępca Dowódcy 24 Batalionu Lekkiej Piechoty w Kraśniku oraz Pan Andrzej Hys. Przemówienia, zarówno Pani Dyrektor ZS, jak i gości, podkreśliły wagę słów ślubowania, które obliguje do samodyscypliny i przyjęcia postawy niezłomnego obrońcy wartości. Wzruszenie, duma, powaga, wzniosłość... Wszystko to współtworzyło atmosferę tego podniosłego wydarzenia. Miły akcent stanowił występ artystyczny uczniów klas mundurowych. Zaprezentowane przez nich pieśni patriotyczne, z akompaniamentem akordeonu, stanowiły niezwykłą oprawę uroczystości.

Nauka w klasie o profilu wojskowym jest znakomitym sprawdzianem dla hartu ducha, siły woli i wytrwałości młodego człowieka. Nawet, jeśli uczeń nie wiąże swojej przyszłości z wojskowością, uzyskuje szereg bezcennych doświadczeń, wspaniałych wspomnień i wyjątkowych umiejętności. Klasa mundurowa to bez wątpienia wyzwanie i ten, kto mu sprosta, może być dumny ze swoich dokonań.

 

DODATKOWE LINKI DO FILMÓW I GALERII Z UROCZYSTOŚCI:

https://fb.watch/inKB0ASLNA/

https://fb.watch/inKGWk4Oz4/

https://fb.watch/inKHTzDHkA/

 

GALERIA FOTOGRAFICZNA OBÓZ SZKOLENIOWY

https://photos.app.goo.gl/G5rNqmgWeUMHUuaKA

 

 

POLIGON SZKOLENIOWY

KLASY IV B

w dniach 03 - 07.10.2022 r.

DZIEŃ 1

T3: Azymut – pojęcie oraz wyznaczanie azymutu na przedmioty terenowe.

T 4: Marsz według azymutu.

Organizacja i zabezpieczenie obozowiska (Miejsca Czasowego Pobytu – MCzP).

T 2: Zachowanie się po ogłoszeniu alarmu powietrznego.

T 4: Działanie po ogłoszeniu alarmu o skażeniach.

DZIEŃ 2

T 3: Maskowanie ludzi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

T 9/3: Działanie taktyczne pojedynczego żołnierza oraz sekcji dwu i czteroosobowej.

T 8: Działania taktyczne z wykorzystaniem pojazdów bojowych.

T 6/2: Czynności przygotowawcze do strzelania (ładowanie magazynków, przygotowanie broni do strzelania, składanie i rozkładanie broni, obsługa broni).

T 7/2: Przyjmowanie postaw strzeleckich
i łączne czynności do strzelania.

DZIEŃ 3

T 2: Wybór miejsca i wykonanie stanowiska ogniowego.

T 10/1: Ćwiczenia przygotowawcze z broni strzeleckiej (w tym z wykorzystaniem systemów i urządzeń szkolno-treningowych, trenażerów itp., ćwiczenia w obserwacji).

T 2: Prowadzenie działań rozpoznawczych.

T 3: Praktyczne prowadzenie rozpoznania drogi marszu. Procedury counter-IED.

DZIEŃ 4

T 4: Praca na radiostacjach przenośnych małej mocy UKF.

T 5: Praca na przewodowych środkach łączności.

T 3: Indywidualne wyposażenie medyczne - ćwiczenia praktyczne.

T 4: Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów - ćwiczenia praktyczne.

DZIEŃ 5

T 9/4: Działanie taktyczne pojedynczego żołnierza oraz sekcji dwu- i czteroosobowej.

T 4: Ustawienie pojedynczej miny ppanc.

T 2: Działanie punktu kontrolno-ochronnego.

T 7: Działanie w rejonie ześrodkowania.

 

 

 

 

Międzynarodowy 

Salon Przemysłu Obronnego

KIELCE 2022

 

 

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie, odbyła się od 6 do 9 września 2022 roku. Partnerem strategicznym Salonu jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

 

Tegoroczne jubileuszowe XXX targi gościły młodzież z klasy mundurowej 4b Zespołu Szkół w Janowie Lubelskim, która wybrała się tam 8 września. Młodzież miała okazję zobaczyć najnowszy sprzęt wojskowy z różnych stron świata, spotkać ciekawe osobistości takie jak m. in. Naval (Paweł Mateńczuk) - były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, pisarz i podróżnik oraz obejrzeć zniszczony sprzęt Federacji Rosyjskiej z wojny na Ukrainie.

 

WYNIKI TESTU SPRAWNOŚCIOWEGO

DLA UCZNIÓW  OPW

 

LP. NAZWISKO I IMIĘ Średnia ocena z testu sprawnościowego 
1 Abram Natasza 4
2 Andrzejczyk Maria 4
3 Bielak Julia 4
4 Chwiejczak Oliwia 5
5 Czarnota Kacper 4
6 Dycha Zuzanna 5
7 Florek Julia 4
8 Gumienik Grzegorz 4
9 Jagłowski Michał 4
10 Jargiło Maciej 4
11 Kaługa Dominika 4
12 Karbowniczek Andżelika 4
13 Kawęcka Gabriela 4
14 Kiszka Anna 4
15 Komsa Marzena 4
16 Kopiwoda Kamila 4
17 Kot Kacper 4
18 Kowalczyk Kamil 4
19 Łukasik Mateusz 4
20 Małek Łucja 4
21 Mirosław Angelika 5
22 Mucha Natalia 4
23 Niedziałek Julia 4
24 Pastucha Kinga 4
25 Pniak Julia 4
26 Stolarz Jakub 4
27 Stolarz Krzysztof 4
28 Suchanek Robert 4
29 Szczygieł Łucja 4
30 Widz Bartłomiej 4
31 Zapora Aneta 4

 

REGULAMIN UBIORU KADETA